Революційна класика від легендарних парфумерів. Найчуттєвіші, сексуальні і зухвалі аромати всіх часів і народів. Франсуа Коті. Ернест Бо. Жак Герлен. Андре Фресс. Марк Бакстон.
Щомісяця світ починає пахнути десятками нових ароматів. Тим не менш, багато як і раніше віддають перевагу класиці. П’ять легендарних «носів» і їх творінь.
Франсуа Коті.
Аромат: «Coty Chypre»
Рік створення: 1917
Ноти: Острів Кіпр дав назву не тільки цього аромату, але і цілому сімейству. Запах моху на кіпрському дубі (в наш час заборонений інгредієнт) зачарував Франсуа Коті (Francois Coty). Його доповнюють смола, ладанник, пачулі, шавлія, цитрусові і бергамот.
Історія: Зрозуміти Жозефу-Марі-Франсуа Спотурно (Joseph-Marie-Francois Spoturno), що він природжений парфумер, допоміг випадок. Знайомий фармацевт запізнювався на побачення і довірив йому змішати кілька одеколонів для клієнтів аптеки. У Франсуа все вийшло, та так добре, що наступним кроком стало навчання в Грассі у Антуана Шіріс (Antoine Chiris).
У 1904 році взяв прізвище матері Коті створив свої перші парфуми «La Rose Jacqueminot». Однак власники магазинів не хотіли продавати їх, в тому числі і керуючий універмагу «Grands Magasins du Louvre». Тоді парфумер чи то випадково, чи то навмисне впустив флакон з рук. Аромат вилився вмісту привернув відвідувачок універмагу. За кілька днів вони купили 500 флаконів. А пізніше шанувальниками творчості Коті стануть цариця Олександра Федорівна і Микола II.
«Chypre» з’явився під час революції і справив аналогічний ефект. Але заслуга Коті не тільки в створенні нового сімейства ароматів. Він першим став використовувати альдегіди в парфумерної композиції. Це дозволило налагодити масове виробництво духів і знизити ціни. Та й саме поєднання екстрактів було досить незвично для жіночих парфумів того часу.
Ще Франсуа першим додумався розливати парфуми в спеціально виготовлені для них флакони. Йому ж належить ідея блоттеров і серії косметичних продуктів з однаковим запахом.
Ернест Бо.
Аромат: «Chanel №5»
Рік створення: 1921
Ноти: головні ноти: квіти гіркого флердоранжа з Грасса, іланг-іланг з Коморських островів, бергамот, лимон і альдегіди. У серці: жасмин з Грасса, травнева троянда і лілея. Кінцеві ноти: сандал, ветивер і бурбонская ваніль.
Історія: як не дивно, за основу «Chanel №5» взято саме «Chypre» з його синтетичними компонентами. Всього ж в п’ятому номері 80 інгредієнтів. А адже за часів Мадемуазель в пошані були конкретні запахи: якщо троянда – то нічого, крім троянди, якщо жасмин – так жасмин. Коко Шанель (Coco Chanel) говорила: «Я хотіла створити штучні парфуми. Плаття придумують люди, значить, духи теж повинні бути справою рук людини. Ніяких троянд і лілій – парфум повинен бути складною композицією ».
З приводу історії створення найзнаменитіших парфумів у світі існує дві версії. Згідно з першою, спочатку Ернест Бо (Ernest Bo) обіцяв формулу Франсуа Коті. Але оскільки робота над створенням духів вимагала чималих вкладень, її відклали на невизначений термін. Парфумер не хотів чекати і став співпрацювати з Шанель.
Ернест Бо розставив перед модельєром 10 флаконів. Вона вибрала той, під номером п’ять, і попросила додати краплю конвалії. Завдяки екстракту жасмину, що коштував надзвичайних грошей, в 20-і роки минулого століття Chanel №5 були найдорожчими духами в світі.
Версія друга розповідає про те, що «Chanel № 5» – не що інше, як помилка лаборанта, ненароком переборщив з альдегідом. Якщо так, це, мабуть, одна з кращих помилок в історії.
«Я створив ці духи в 1921 році, коли повернувся з війни. Частина часу я провів за Полярним колом, під час опівнічного сонцестояння, коли озера і річки випромінюють особливу свіжість. Я запам’ятав цей аромат, і пізніше мені вдалося відтворити його, хоча перші альдегіди були нестійкі », – згадував Бо.
Жак Герлен.
Аромат: «Guerlain Shalimar»
Рік створення: 1925
Ноти: бергамот, лимон, жасмин, троянда, пачулі, опопонакс, ветивер, мускус, ваніль, боби тонка.
Історія: У 1864 році на зміну засновнику компанії П’єру Франсуа Паскалю Герлену (Pierre-Francois-Pascal Guerlain) приходить його син Еме (Aime Guerlain), який створив духи «Jicky». Його племінник і шанувальник орієнталізму Жак Герлен (Jacques Guerlain) додав в них трохи новомодного інгредієнту ваніліну або молекули Ethyl Vanilline – так вийшов «Shalimar».
Жака Герлена надихнула історія кохання правителя Індії Шах-Джахана (Shah Jahan) і його дружини. Після смерті Мумтаз-Махал (Mumtaz Mahal) Джахан в пам’ять про неї збудував Тадж-Махал. Свою назву «Shalimar» отримав на честь «садів любові», розбитих Шахом. Вони вважаються еталоном могольских садів з алеями, терасами і бездоганно підібраними квітковими ароматами.
Дух цих садів для європейців втілив Герлен, хоча спочатку парфум набув великої популярності в Новому Світі. Запах виявився в стилі декадентських 1920-х – чуттєвий, сексуальний і до непристойності викликає. «Shalimar» повністю розкривається через півгодини після контакту зі шкірою.
Андре Фресс.
Аромат: «Lanvin Arpege»
Рік: тисячі дев’ятсот двадцять сім
Ноти: верхні ноти: альдегіди, неролі, бергамот, персик. Серце: жасмин з Грасса, коріандр, іланг-іланг, тубероза. Шлейф: ветивер, сандалове дерево, пачулі, ваніль, стіракс.
Історія: Жанна Ланван (Jeanne Lanvin) теж запозичила дещицю «Chypre». Духи «Arpege» склав Андре Фресс (Andre Fraysse) спеціально до 30-річчя Марі Бланш (Marie Blanche), дочки Жанни. До співпраці з ним Ланван пропонувала клієнтам химерні аромати, зроблені таємничою Мадам Zed.
Самому ФРЕС було всього 27, і він звернувся за допомогою до Полю Векерою (Paul Vacher), 20 років по тому придумав «Miss Dior». За два роки вони створили альдегідно-квітковий аромат, один з п’яти, найбільш шанованих в парфумерному світі, а «Cartier» зробив для флакона спеціальний футляр.
Якщо «Chanel №5» можна порівняти з вазою літніх квітів, то «Arpege» – той же букет три дні потому. Фресс говорив: «Як і любов, парфуми повинні зачарувати жінку з першого погляду».
Андре Фресс – потомствений «ніс». Його батько Клод Фресс (Claude Fraysse) створював парфуми для «Firmenich», сестра Жаклін (Jacqueline Fraysse) – для хутряного Дому «Weil». Брат Юбер (Hubert Fraysse) працював на «Synarome», а пізніше оновив «Arpege». А син Андре Річард (Richard Fraysse) на славу потрудився для «Caron».
Марк Бакстон.
Аромат: «Comme des Garcons 2»
Рік створення: 1999
Ноти: надзвичайно сучасний ольфактівний аромат, заснований на есенції чорнила Sumi, що виготовляються в японських храмах. Початкові ноти: чорнило, ладан, пачулі і бурштин. Потім на перший план виходять магнолія, апельсин і мандарин. Завершують композицію ноти кореня ангелики, амбра і індійський кмин.
Історія: Двійка означає дуальність, контраст між чоловіком і жінкою, який хотіла підкреслити Рей Ковакубо (Rei kawakubo). Проте, цей аромат, як і інші у «Comme des Garcons», вийшов з категорії унісекс. Сам Марк Бакстон (Mark Buxton) теж не прихильник статевого ділення в парфумерної промисловості: він вважає, що запах просто повинен викликати емоції, а у кого саме, не має значення. Над «Comme des Garcons 2» він працював три роки.
Бакстон, за власними словами, мріє про славу Ернеста Бо. Схоже, він її майже досяг. На його рахунку роботи з «Givenchy», «Burberry», «Versace», «Giorgio Armani» і «Karl Lagerfeld», з Омаром Шаріфом (Omar Sharif) і Аленом Делоном (Alen Delon). А також власний парфумерний бренд «Mark Buxton», для якого він створив сім ароматів, заснованих на колірних асоціаціях. А втор: Ірина Кузьмичова