Білоруси активно шукають інформацію в інтернеті, в спробі знайти відповіді на деякі ключові питання, пов’язані з легалізацією криптовалюта.
Інтерес до криптовалюта в Білорусі значно виріс за останній рік. Теми, пов’язані з біткоіни, Майнінг і блокчейном, були популяризували засобами масової інформації. Білоруси шукають активно шукають інформацію в інтернеті, в спробі знайти відповіді на деякі ключові питання: чи зможуть звичайні громадяни скористатися майбутньої легалізацією? Чи зможуть вони отримувати зарплату і сплатити рахунки в біткоіни? Серед народу зростають побоювання, що Указ №8 може просто перетворити Білорусь в «крипто-офшор».
У політичній та економічній ізоляції від Заходу Білорусь була названа «останньою диктатурою Європи». Однак в минулому році Мінськ прийняв стратегічне рішення прийняти крипто, здивувавши багатьох критиків. У грудні президент Лукашенко підписав Указ №8 про легалізацію криптовалюта, первинних пропозицій монет (ICO) і смарт-контрактів. Він вступає в силу 28 березня цього року і вводить податкові пільги та інші стимули для компаній, пов’язаних з крипто, до 2023 року, з метою розвитку місцевої цифрової економіки.
Інтерес щодо криптовалюта в Білорусії, став активно розвиватися влітку минулого року, коли пошукові запити, такі як «що таке біткоіни?» і «що таке блокчейн?» заповнили пошукові системи, згідно з даними Яндекса. До грудня кріптовалютние теми піднялися на третє місце в статистиці запитів в Білорусії. Такі питання, як «Де я можу отримати біткоіни?», Також сприяли цьому результату. У січні білоруси вводили «криптовалюта» в панель пошуку в 45 разів частіше, ніж рік тому.
За повідомленнями Naviny, також збільшилася кількість запитів про можливість заробляти гроші на пов’язаних з крипто заходах. Фрази, такі як «майнінговая ферма в кредит» і «Майнінг дому», стали з’являтися набагато частіше. З минулого року запити, присвячені майнінговому обладнанню стали зустрічатися в в 20 разів частіше. Білоруси також запитують, де вони можуть купити «криптовалюта дешевше» і хочуть дізнатися поточну вартість біткоіни. Пошукові запити, пов’язані з ICO, стали з’являтися в п’ять разів частіше, що відображає, що люди зацікавлені в проектах і можливостях.
Запити про заробіток на крипто значно зросли в січні після підписання президентського указу «Про розвиток цифрової економіки». Експерти і журналісти, однак, задавалися питанням, чи зможуть білоруси «монетизувати» рекламу.
Чи є виверт в Указі №8?
Президентський указ дає компаніям та індивідуальним підприємцям можливість виконувати операції з токенами і даними, пов’язаними з крипто. Для цього вони повинні зареєструватися в якості резидентів Парку високих технологій Білорусі (ПВТ).
Приватним особам буде дозволено конвертувати криптовалюта в фіатную валюту, використовуючи сервіси, що надаються платформами, зареєстрованими в ПВТ. Однак на даний момент, схоже, ніхто не може сказати, чи зможуть звичайні громадяни використовувати криптовалюта в звичайних магазинах.
Фінансовий аналітик Вадим Йосуб, сказав в новинній службі БелаПАН:
Питання про регулювання кріптовалютной циркуляції дійсно має значення. Юрисдикції реагують по-різному – деякі дозволяють, інші забороняють, але далеко не всі ігнорують те, що відбувається.
В Указі № 8, можна знайти підпункт 2.2, в якому йдеться про те, що фізичні особи мають право володіти токенами і, з огляду на специфіку, встановлену постановою, виконувати наступні операції: Майнінг криптовалюта, зберігання токенов в віртуальних гаманцях, придбання і обмін на інші токени, а також продаж токенов за білоруські рублі, іноземні валюти, електронні гроші. Громадяни Білорусі також можуть пожертвувати і заповідати токени.
В Додатку 1 наведено визначення термінів, які використовуються в указі президента. У пункті 4. додатки криптовалюта визначається як «біткоіни, інший цифровий знак (токен), який використовується в міжнародному обігу як універсальний спосіб обміну». У пункті 6. йдеться, що покупки і продажу токенов резидентами Республіки Білорусь повинні проводитися в білоруських рублях. Чи означає це, що криптовалюта будуть прийняті в якості законного платіжного засобу в Білорусії після легалізації?
Також неясно, чи можуть іноземні компанії зареєструватися в якості резидентів ПВТ безпосередньо або створити місцеву організацію. Останнє, швидше за все, вірно, оскільки в пункті 3. додатки йдеться:
Юридичні особи та індивідуальні підприємці Республіки Білорусь можуть зареєструватися в якості резидентів Парку Високих Технологій. Для цього вони повинні надати необхідну документацію та виконати або планувати виконання однієї або декількох перерахованих операцій.