Розповідати про віртуальну реальність тим, хто цього ніколи не пробував, все одно що на словах описувати сліпому картину, а глухому – музику. Спробувати можна, але успіху чи. Проте у нас в офісі з’явилася топова VR-гарнітура від HTC, і з нею однозначно варто познайомитися. Хоча б через наш огляд.
Передмова
Віртуальна реальність на слуху з початку 90-х. Однак по-справжньому модним і масової вона стала лише кілька років тому, коли Valve і HTC показали перші VR-ігри, які можна запустити в домашніх умовах. Сьогодні вимоги до обчислювальних потужностей і ціни таких систем опустилися до прийнятних значень. Разом з цим з’явилося нове покоління VR-шоломів: з високим дозволом дисплеїв, поліпшеним трекингом і просунутою системою автокалибровки. Якраз така топова модель від HTC і приїхала до нас на тестування.
Комплект поставки і системні вимоги
Уже по упаковці видно, що перед нами флагман. У величезній коробці, розділеної на кілька відсіків, акуратно покладені VR-гарнітура, базові станції захоплення руху, кабелі живлення, контролери. Зверху – інструкція про те, з чого почати установку. Софт важить більше 20 ГБ, так що якщо вирішили влаштувати VR-лаунж на дачі, а з інтернету тільки 3G, та й то коли вітер з колгоспу – справи кепські. Тому що ігри важать ще більше. Наприклад, Half-Life: Alyx, при всій її камерності та невеликої тривалості, займає близько 80 ГБ.
А ось вимоги до заліза досить демократичні.
Ми тестували VR на самих різних конфігураціях. Та ж Half-Life на «Ультра» лається і на RTX 2080 Ti, і на RTX 2060 Super – залізо, мовляв, слабенько, але працює без запинок. Судячи з напису на коробці, необхідний мінімум для запуску VIVE – це відеокарта середнього цінового сегмента (RX480 або GTX 1660 з 4 ГБ пам’яті) з роз’ємом DisplayPort v1.2, материнська плата з портами USB 3.0 і чотирьохядерний процесор п’ятирічної давності.
Конфігурація нашого демостенда
- ПРОЦЕССОР
- Ryzen 9 3900X
- відеокарта
- GIGABYTE GeForce RTX 2060 Super
- ОПЕРАТИВНА ПАМ’ЯТЬ
- 32 GB DDR4 @ 3200 МГц
- НАКОПИЧУВАЧ
- 512 ГБ SSD Adata SX8200 PRO
(Не) проста установка системи
Перший запуск HTC Cosmos Elite – справа не з простих. Але до розробників немає претензій: софт ставиться в два кліка, активація і настройка даються з ходу. Підключення до Steam VR, розмітка кімнати, калібрування контролерів і шолома – все на висоті. Підказки докладні і російською, так що впорається навіть дитина. На кожному кроці, де щось може піти не так, система попросить вас повторити дію, покаже, де ви помилилися, і пояснить, як виправити. Дати маху на цьому етапі дуже складно.
Далі доведеться трохи попрацювати руками і проявити кмітливість. Треба звільнити в кімнаті місце, хоча б два на три метри, і придумати, як прикріпити базові станції на двометрової висоті. Доступні варіанти: закріпити їх на штативі зі стандартною для фотообладнання різьбленням 1/4 “, на струбцине або поставити на полицю. Потім потрібно прикинути, як підключити ці станції до розеток. Хоча рідні кабелі і так довгі, їх часом не будь-що увіткнути – потрібні подовжувачі, трійники. Ще треба поставити комп’ютер так, щоб провід від шолома до відеокарти ні за що не чіплявся і не плутався під ногами. Навіть на калібрування системи і запуску першої VR-ігри все не закінчується. Ви встигнете спіткнутися об кішку, вписатися рукою в кут і головою в торшер, обірвати штори, щоб в результаті ще раз звільнити місце: виставити диван в передпокій, а стіл відправити на балкон.
Приблизно тут і починається справжнє знайомство з VR, а не спроби перестати битися головою об стіну.
Набивши синці, розумієш, що в зоні активного застосування VR не повинно бути нічого. Віртуальні стіни краще розмістити не впритул до реальних, а в 20-30 сантиметрах від них. Все крихке, нестійке або цінне треба або зафіксувати, або взагалі прибрати з-під рук. Ось тоді, начепивши шолом і запустивши Half-Life: Alyx, ви назавжди зміните своє життя.
Ігрові враження
Відразу тягне, звичайно, помацати головний блокбастер для VR, але спершу рекомендуємо спробувати інші ігри. Адже вони знайомлять з новим форматом взаємодії з реальністю, а до шолома і різним маніпуляціям у віртуальному світі ще треба звикнути.
Супер гаряча VR
Мабуть, найкраща точка входу в VR. І до того ж проста до неподобства: перед вами група противників, а навколо – предмети, які можна використовувати для боротьби з ними. Графіка нехитра, але при належній вправності будь-яку перестрілку можна перетворити в сцену з «Матриці».
Єдине завдання – вижити.
У Super Hot є особливість: швидкість всіх подій в грі залежить тільки від швидкості ваших рухів. Завмерли на місці – застигло і оточення. Вам вистрілили в обличчя? Не біда, обшарьте простір очима, ухилитеся від кулі, хапайте з підлоги порожню пляшку і отоварьте ворога битим склом. Потім заберіть його стовбур і нашпигуйте свинцем залишилися оппонентов.І все це в тісних локаціях, далеко ходити не доведеться. Така механіка дозволяє влитися в незвичне оточення без конфліктів з вестибулярним апаратом, заплутаним управлінням і складними рівнями.
Побий шаблю
Тепер подивимося, який в справі цвях вечірок – мінімалістичний екшен про рубці з плеча. Уявіть: у вас в руках два різнокольорових меча на кшталт тих, якими розмахують джедаї в «Зоряних війнах». А прямо на вас в такт музиці летять кубики з символами – треба на ходу вирішувати, під яким кутом по ним бити, щоб знищити. Звучить ніби просто, але темп наростає, а нарізка фігур перетворюється в симулятор бракодела на конвеєрі. Те б’єте не в тому напрямку, то плутаєтеся в кольорах, то руки втомлюються.
Але кращого способу обжитися в VR-просторі і навчитися координувати свої жести не придумати. Гра дозволяє оцінити швидкість вашої реакції і прокачати навички, корисні в віртуальному світі. Втомлюєшся від неї швидко, зате потім сидиш задоволений. А головне – морально і фізично готовий до зустрічі з шедевром.
Період напіввиведення: Алікс
Цього не може бути. Приблизно така реакція виникає від нової Half-Life, адже вона продумана до дрібниць і обдаровує приголомшливим ефектом присутності. Причому вже зі старту: ось ви стоїте на балконі, бачите під собою міську вулицю і снують внизу копів, а перед вами порожня пляшка з-під пива.
Подальше передбачити нескладно.
Пізніше ви знаходите радіо, маркери і брудне скло, на якому можна малювати, всякі інтерактивні дрібнички … І з усім цим можна взаємодіяти, вигукуючи: «Невже вони і таке передбачили?». Half-Life: Alyx і VR ніби створені одне для одного. Локації зібрані так, щоб у користувача не виникало сильної рассинхронизации реального руху і того, що відбувається навколо. Кожне окреме простір порівняно маленьке, що дозволяє обійти майже будь-яку кімнату «пішки», без швидкого переміщення. А «телепортація» між кімнатами не викликає відторгнення. Умовності акуратно вписані в світ і прекрасно дружать з VR-керуванням – всі аспекти відіграють на занурення і адекватне сприйняття віртуальної реальності.
Окремий захват викликає графіка. VR і без того пред’являє високі вимоги до заліза ПК, а VIVE Cosmos Elite ще й відрізняється високою роздільною здатністю екранів, що додатково вантажить відеокарту. І тут творці Half-Life: Alyx пішли на вдалий компроміс між реалізмом, стилізацією і ефектністю картинки. Якщо не розглядати цегляну стіну в упор, вона виглядає гротескно, але натурально, як і все навколо. Решта домальовує ваша уява. І ця магія дає +100 очок до занурення. А головне – гра не гальмує навіть на средненькой відеокарти.
Східноєвропейський колорит, картини похмурого майбутнього, стрілянина по прибульцям і кирилиця в написах з перших же секунд повертають той самий City-17 і 2004 рік.
На жаль, ні скріншоти, ні ролики з YouTube залишають поза передачею і десятої частки вражень. Тому що VR-графіка будується з урахуванням перспективних спотворень шолома і роботи лінз, а на плоскій картинці цього не видно. Серед знайомих ви легко знайдете людей, які скажуть, що їх не вражають кадри з гри, розміщені в інтернеті. Але варто їм надіти VR-шолом і взяти в руки контролери, як сумнів змінюється захопленими криками і посмішкою до вух. Кращої гри для такої зміни думки, ніж Half-Life: Alyx, людство поки не придумало.
витоки краси
Перше, що відрізняє колишні VR-системи від нових, це дисплеї. Піксельна сітка як і раніше нікуди не зникла, і навряд чи від неї вдасться позбутися, зате перестала муляти очі. В HTC Cosmos Elite її видно лише при завантаженні і налаштування, сяк-так помітна в меню і на шрифтах. В інших випадках на неї не звертаєш увагу. Адже дозвіл екранчиків стало на 88% більше (1440х1700), ніж в першому Vive.
Друга штука, важлива для відчуттів від VR, – система трекінгу. Вона відповідає за захоплення ваших рухів і перенесення їх у віртуальний світ. У найпростішому варіанті досить двох базових станцій. А з трекингом SteamVR 2.0 і чотирма модулями можна розширити площу до 10 × 10 м. Камери, в залежності від конфігурації, використовуються для різних цілей. У разі Elite – для безпеки і наскрізного зору. При апгрейді до Cosmos XR, вони доповнюють систему трекінгу, роблячи його більш плавним.
Технічні характеристики HTC VIVE Cosmos Elite
- VR-шолом з відкидним Візор
- дисплеї 3,4 дюйма, 1440 × 1700 крапок (x2), 90 Гц, лінзи Френеля і функція підстроювання по ширині
кут огляду – 110 градусів
4 вбудованих камери
акселерометри і гіроскопи
вбудовані стереонавушники з підстроюванням по розташуванню
вбудовані мікрофони - контролери
- SteamVR-трекер з багатозадачного сенсорною панеллю і дворежимними тригерами
Зарядка по microUSB - базові станції
- кут огляду 120 градусів
висота установки ~ 2 метри
харчування адаптером від мережі 110/230 вольт
Дитинко, ти просто космос!
У 2020 році VR-техніка стала не тільки забавою для ентузіастів, але і штукою, придатної до домашнього використання. Кількість VR-ігор і додатків обчислюється вже тисячами. У магазині VIVEPORT їх близько 1200, а в Steam приблизно 4600. Звичайно, не всі вони поки дотягують за якістю до звичайних ігор. Але є і яскраві проекти. Наприклад, божевільна SuperHot VR, динамічний Beat Saber, запаморочлива Half-Life: Alyx (яку вам подарують разом з VIVE Cosmos Elite), безсмертний Skyrim VR і просто космічна Elite: Dangerous. А наскільки виросте їх кількість, коли VR прийде в кожен будинок?
Так, нікуди не зникла вимога до вільного місця. Хочете грати по-людськи – звільніть хоча б зону 2х3 метра. А краще 3,5х3,5. Але це, за великим рахунком, єдине, що може стати каменем спотикання – крім грошей, звичайно. Уже зараз HTC VIVE Cosmos Elite – якісний і працює як годинник продукт, за який не соромно віддати свої кревні. Так, ціна порівнянна з геймерським моніторами і іншим топовим залізом, але ж це флагман. Все чесно.
Дізнатися більше про HTC VIVE Cosmos Elite
Краща картинка, найпростіша установка і настройка, велика кількість додаткових аксесуарів і потужна підтримка з боку Valve – так виглядає заявка на успіх. Залишилося дочекатися популяризації VR і більшого числа таких ігор, як Half-Life: Alyx.
Автор: Іван Крилов
Фотографії: Денис Плотніков