Інсулін – гормон, який обивателі пов’язують найчастіше з цукровим діабетом. Місія інсуліну – контролювати рівень глюкози в крові і глікогену в клітинах мускулатури. Але цей транспортний гормон стимулює приплив крові до м’язів і клітини отримують посилене харчування повним набором органічних речовин.
Завдяки цьому інсулін стає фактором, що впливає на зростання мускулатури. До того ж інсулін прискорює обмін речовин і стимулює таким чином розщеплення жиру. З прискоренням обміни речовин пов’язано ще одна позитивна якість інсуліну – він дозволяє швидше відновлюватися після тренувань. Перераховані якості привели до застосування інсуліну в бодібілдингу.
Хто і як застосовує інсулін в спорті
Цей гормон застосовують в основному професійні спортсмени, які присвятили себе бодібілдингу, в період сушіння перед змаганнями. Існує думка, що потрібно приймати інсулін в період міжсезоння, щоб перешкодити зменшенню вже існуючої м’язової маси.
Необхідно дуже акуратно підходити до застосування інсуліну. Він має як свої плюси, так і мінуси.
До плюсів відноситься:
- доступна вартість;
- можливість придбання в будь-якій аптеці;
- велика кількість якісних препаратів;
- відсутність побічних ефектів (гормон не призводить до накопичення токсичних речовин в печінці або статевої слабкості у чоловіків);
- відкат після завершення курсу інсуліну не виражений настільки яскраво, як після прийому стероїдів;
- можливість прийому комбінованого курсу із застосуванням стероїдів і інсуліну;
- в більшості випадків відсутній ефект звикання організму і від препарату можна відмовитися;
- інсулін не входить до переліку заборонених речовин.
При цьому існує три величезних мінуса:
- неправильний прийом гормону може привести до гіпоглікемічного кризи і подальшої комі, а якщо постраждалому не надати вчасно допомогу, він може навіть померти;
- зайве захоплення інсуліном може призвести до того, що підшлункова залоза розслабиться і відмовиться генерувати гормон в необхідному для організму кількості. Це призведе до розвитку серйозного захворювання – цукрового діабету;
- розписати курс прийому можуть тільки хороші фахівці. Неправильний прийом гормону здатний привести до зворотного дії – люди зі схильністю до повноти можуть навіть збільшити кількість жирових відкладень.
Курс інсуліну беруть, як правило, ті професіонали, які досягли генетичного порога розвитку мускулатури. Для довідки – показником генетичного порога є фізичні можливості. Спортсмени, які досягли цього стану, здатні в жимі працювати з вагою, який становить 160-180% від маси їх тіла або присідати з робочим ваг 200% від маси тіла.
Які види інсулін існують
Існує чотири типи інсуліну, які класифікують залежно від швидкості реакції організму на ін’єкцію і тривалості роботи гормону:
- ультракороткий;
- короткий;
- довгий;
- комбінований.
Бодібілдери застосовують в своїх схемах тільки ультракороткий і короткий інсуліни. Це пов’язано з тим, що тільки таким чином спортсмен може впевнено контролювати період впливу гормону. Контроль важливий, адже якщо виявляються симптоми гіпоглікемічного кризи, тільки своєчасний прийом вуглеводів здатний врятувати людині життя.
Як застосовують в спорті інсулін
Найпоширенішими схемами є:
- прийом після тренування (необхідно випити містить амінокислоти коктейль, прийняти інсулін і відправитися відпочивати, поки інсулін забезпечує максимально ефективне поновлення мускулатури після тренування);
- прийом перед тренуванням (за півтори години до тренування потрібно поїсти, за півгодини – ввести інсулін, а під час тренування прийняти живильний коктейль з креатином, глютамином , глюкозою і сиворочний протеїном);
- щоденний прийом незначної дози після їжі – 2-4 уколу в день (схема підходить тільки для тих, хто не має генетичної схильності до повноти);
- прийом інсуліну і гормону росту.
Люди, які вже випробували на собі гипогликемический криза і вміють з ним боротися, можуть ввести інсулін за 15-20 хвилин до закінчення тренування. Такий спосіб ефективний, але небезпечний.
Вводять препарат в шкірну складку збоку біля пупка. Важливо зробити укол саме в шкіру і жировий прошарок, а не в м’язи преса.
Підбирають кількість інсуліну для прийому “методом наукового тику” – починають з 2 одиниць препарату (а для точності дозування врахуйте – інсулін можна колоти тільки спеціальним шприцом!). Якщо організм не відчуває впливу, на наступний день до цієї дозі додають ще 2 одиниці. І так до тих пір, поки не з’явиться ефект легкого потряхивания.
Важливо не збільшувати і не зменшувати кількість вуглеводів в раціоні бодібілдера, так як в першому випадку спортсмен може погладшати, а в другому – впасти в гіпоглікемічну кому.
Ознаки гіпоглікемічного кризи:
- слабкість;
- запаморочення;
- сонливість;
- депресивний стан або перепади настрою;
- головний біль;
- пітливість;
- втрата орієнтації в просторі;
- втрата свідомості;
- судомний синдром;
- кома.
Інсулін – універсальний препарат. Його можна застосовувати в комбінації з будь-якими стероїдами. Більш того, стероїди рекомендують приймати ще 2-3 тижні після завершення прийому курсу інсуліну. Це допоможе знизити ефект відкату.