Жіночі переваги, щодо рослинності на чоловічому обличчі, постійно змінюються. Від чого залежать симпатії жінок до бороди і гладко виголеним особам?
Згідно з нещодавно проведеним австралійськими вченими дослідження, за модою на фасон бороди варто теорія природного відбору Чарльза Дарвіна. Вчені в Сіднеї прийшли до висновку, що достаток борід негативно позначається на їх привабливості, в результаті чого перевагу починає віддаватися гладко виголеним особам, повідомляє Російська служба BBC.
Для підтвердження своєї гіпотези вчені вирішили провести експеримент, в ході якого чоловіки і жінки повинні були оцінити привабливість осіб «чотирьох видів бородатості». Підсумки їх досліджень опубліковані в «Біологічних листах» в журналі Королівського товариства Австралії. Результати експерименту підтвердили, що бороди і гладко виголені особи здаються більш привабливими, якщо вони є рідкісними.
Дані знахідки відображають одне з явищ еволюції – «зворотна залежність відбору від частоти» або, іншими словами, перевагу більш рідкісних якостей. Згідно з цим феномену, яскравість забарвлення чоловічих особин рибки гуппі безпосередньо пов’язана з постійно змінюються уподобаннями жіночих особин.
Австралійські вчені набрали волонтерів для експерименту через свою сторінку в Facebook під назвою «Лабораторія сексу». У підсумку в ньому взяло участь 1453 жінки і 213 чоловіків. Їх завданням було оцінити привабливість різних типів чоловічих осіб. Першій групі людей були показані тільки особи, покриті густою бородою, другої групи – виключно гладко виголені особи. Третій групі було запропоновано ціле розмаїття осіб – від гладко виголені і злегка щетинистих до осіб з жорсткою щетиною і пишними бородами.
Як жінки, так і чоловіки знайшли бороди більш привабливими в тому випадку, якщо вони знаходилися в оточенні безбородих осіб. Подібним чином, учасники експерименту вважали за краще гладко виголені особи, якщо ті виявилися в групі осіб з густим волосяним покривом. Таким чином, вчені прийшли до думки, що перевагу рідкісного фенотипу грає велику роль в коливаннях моди на чоловічі бороди і вуса.
«Об’ємні пишні бороди рішуче увірвалися в моду. Взявши моду на бороди за основу експерименту, ми прийшли до висновку, що її рушійною силою є зворотна залежність відбору від частоти », – зазначив професор Роб Брукс з Університету Південного Уельсу. На думку професора, популярність борід в стилі Джорджа Клуні і Хоакіна Фенікса пов’язана з тим, що спочатку їх носили лише одиниці. Але чим більше людей стало слідувати новій моді, тим менш оригінальною здавалася борода.
«Можливо, мода на бороди досягла піку своєї популярності», – сказав професор Брукс. Це дійсно так. Зараз бороди носять представники тих професій, які зазвичай не асоціюються з щетинистими підборіддями – банкіри, кінозірки і навіть футболісти. Деякі вважають, що носіння борід досягло піку своєї популярності ще в січні, коли ведучий програми вечірніх новин Бі-бі-сі Джеремі Паксман збрив свою. Він також підкреслив, що «бороди залишилися в 2013 році».
Австралійські вчені планують продовжити свої дослідження. В даний момент вони набирають волонтерів для участі в новому експерименті, який буде присвячений тому, як люди оцінюють особи з різними ступенями бородатості.