Якщо говорити про прибирання, то навряд чи знайдеться такий чоловік, який би не хотів передати виконання цієї «захоплюючої» завдання кого-небудь іншому. Технічний прогрес дозволив перекласти частину обов’язків на роботів. Проте, автоматичних прибиральників все ще не можна назвати повністю автономними: доводиться вручну видаляти бруд з пилозбірників або змочувати ганчірку. На початку цього року, компанія iRobot зробила важливий крок на шляху до самостійності роботів-прибиральників, представивши Roomba i7 + – пилосос з функцією самоочищення, а зараз у продажу з’явилася поліпшена модель Roomba s9 +.
Багато виробників також забезпечують своїх роботів функцією вологого прибирання, що досить важливо для підтримки чистоти в квартирі. Втім, часто такі рішення обмежуються лише кріпленнями для ганчірочки, яку кожні кілька хвилин слід зволожувати вручну, так і якість такого прибирання досить посереднє. Найчастіше буде простіше помити підлогу шваброю. На щастя, інженери iRobot і тут знайшли вихід: Braava jet m6 – спеціальний робот, розрахований на вологе прибирання, який не тільки вимиє підлоги по всій квартирі, але і не зажадає під час процесу участь від господаря. Волею випадку, в наших руках опинилася ця «солодка парочка»: Roomba s9 + і Braava jet m6 , і ми вирішили перевірити, чи можна повністю довірити їм самостійну прибирання квартири.
Комплектація
Roomba s9 + поставляється у великій кубічної коробці, де знаходиться: сам пилосос, док-станція Clean Base і додатковий сміттєвий пакет для неї, запасний фільтр, запасна бічна щітка, шнур живлення (1,7 м), інструкція і гарантійний талон. У комплекті годі й шукати «віртуальних стін» – спеціальних пристроїв, які використовуються для обмежень пересування робота, але вони тут і не потрібні: тепер обмеження можна поставити на програмному рівні в додатку. До речі, у продажу є ще модель Roomba s9, у якій док-станція служить виключно для зарядки. Коштує він дешевше, але і возиться з ним доведеться як з будь-яким іншим роботом-пилососом, вручну очищаючи мішок.
Коробка Braava jet m6 скромніша: позначається відсутність станції очистки. У комплекті: робот, станція зарядки з піддоном (щоб мокрі ганчірки не псували ламінат), кабель живлення (1,5 м), інструкція, гарантійний талон, засіб для миття та набір серветок. Останній включає в себе ганчірки з мікрофібри для сухого та вологого прибирання, а також 4 одноразові серветки для цих же цілей.
Конструктив
Як відомо, пилососи квадратної форми краще прибирають сміття уздовж плінтусів, а круглої – рідше застряють. У Roomba s9 + вирішили поєднати два цих переваги, виконавши його у формі букви D, корпус виготовлений з чорного пластику. Вперед робот рухається своєю плоскою частиною, на яку встановлений підпружинений бампер, що захищає меблі від пошкоджень, на ньому розташована глянсова вставка, яка дуже швидко покривається подряпинами. Задня частина приладу отвори для випуску повітря. Габарити пристрою, в порівнянні з моделлю i7 дещо зменшилися (32х31х9 см), а от вага, навпаки, збільшився до 3,7 кг.
|
|
[ 19459001] |
|
В нижній частині у Roomba s9 + теж є зміни. Нова форма корпусу дозволила розмістити довшу турбощітку, причому набагато ближче до переднього краю, що допомагає їй збирати сміття біля перешкод. Два гумових валика обертаються назустріч один одному: один згрібає сміття, а другий направляє його всередину робота. Така система ефективно збирає як дрібні крихти, так і більші частки, наприклад, деталі LEGO. За валами захований акустичний сенсор, який зчитує забрудненість всмоктуваного повітря. Він може послати пилососа команду обробити сильно забруднену ділянку кілька разів. Обертається щітка з 5 пензликами, яка перемістилася в самий кут, служить для виметення бруду там, куди не може дотягнутися турбощітка.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Спереду встановлений рухомий бампер, що оберігає від зіткнень, в центрі якого – сопло для розпилення води. Braava jet m6 цілком комфортно обходиться без ролика: два колеса теж подпружінени, але хід їх помітно менше, що не дозволяє роботові піднятися на велику висоту, що йому і не потрібно. Контактні майданчики розташовані ззаду, а спереду – полози для установки серветок. Між ними вбудований оптичний датчик, що визначає тип встановленої насадки, відповідно до якого, робот вибирає вид прибирання. По периметру знаходяться датчики перепаду висоти. Док-станція тут помітно менше, і при парковці робота може трохи зрушуватися. Майданчик, на яку заїжджає Braava m6 від’єднується для зручності очищення.
|
|
|
Управління
Roomba s9 + і Braava m6 – це не просто «залізяки», але ще й продумане програмне забезпечення, яке дає змогу зручно взаємодіяти з ними. Додаток iRobot доступно для девайсів як на iOS, так і Android. Спочатку підключаємо роботів до додатка, затиснувши одночасно клавіші «Home» і «Spot». В процесі повідомляємо їм пароль до домашньої Wi-Fi мережі. Конфігурація займає пару хвилин, після чого робот на великому і могутньому повідомляє, що налаштований і готовий до роботи.
|
|
|
В налаштуваннях програми, для Roomba s9 + можна вибрати тип прибирання (ретельна, безшумна, або безпосередньо вказати потужність всмоктування), а також кількість проходів: один, два або автоматичний вибір, залежно від ступеня забруднення. Головний екран займає клавіша, що запускає процес прибирання. У розділі статистики відстежується заповнення сміттєзбірника і орієнтовний час заміни щіток.
Для Braava jet m6 можна визначити інтенсивність прибирання (ретельна, інтенсивна і тривала), а також відрегулювати кількість розпилюється рідини (для ламінату – поменше, для плитки – побільше). Додаток розраховує час, коли необхідно проводити очищення приладу і видає докладний посібник з цього процесу. Крім того, аналізується кожна прибирання по витраченому часу і охопленої площі. Якщо ваш помічник десь застряв, то функція «знайти робота» змусить його «подати голос».
|
|
|
Обидва роботи підтримують систему навігації vSLAM: під час прибирання, відбувається сканування приміщення і побудова віртуальної карти. Для завершення плану потрібна 3-4 прибирання, можна і примусово почати процес навчання (без очищення приміщення). Додаток дозволяє взаємодіяти з картою: розділяти квартиру на кімнати і задавати зони, в які прибиральникам заїжджати не положено. Управляти можна в тому числі за допомогою голосових асистентів Google Assistant і Amazon Alexa: досить буде просто сказати «Roomba, заберися в вітальні», і робот почне пилососити саме цю кімнату. Використовуючи сервіс IFTTT можна навіть програмувати ланцюжка дій.
|
|
|
Найкраща прибирання та, яку не бачиш, і система iRobot дозволяє реалізувати її за допомогою функції розкладу: просто встановлюємо день тижня, час і очищаються кімнати. Наприклад, я налаштовую прибирання тимчасово, коли перебуваю на роботі, тому повертаюся завжди в чисту квартиру. Після завершення програми, на смартфон «прилітає» звіт. Ще одна «фішка» дозволяє почати вологе прибирання з допомогою Braava jet m6 автоматично, як тільки завершиться сухе прибирання. На жаль, на цьому взаємодія двох моделей і закінчується: спільно карту вони будувати поки не можуть, а якщо запустити їх одночасно, то пристрої будуть втручатися один одному.
|
|
|
Конструкція дозволяє управляти пристроями вручну, що буває вкрай корисно, коли робот десь застряг: клавіша «Home» відправить його на базу, а «Clean» завершить збирання. Кнопка «Spot» стане в нагоді для локальної жнив, коли щось розсипав або пролив. Просто ставимо відповідний робот в епіцентр забруднення, і він, рухаючись по спіралі, почне очищати коло навколо себе діаметром приблизно метр.
Експлуатація
Спочатку слід підготувати роботів до роботи. З Roomba s9 + все просто – встановлюємо в станцію мішок для сміття, підключаємо її до мережі і ставимо пилосос заряджатися. Повна зарядка займає близько двох годин. З Braava jet m6 все трохи складніше. Спочатку визначаємося, яку прибирання робитимемо: сухе або вологе, і встановлюємо відповідну насадку. При сухій, мийник не стане розпорошувати воду, а сміття буде прилипати до ганчірці з допомогою сил статичної електрики. Оскільки в нашому випадку сухим прибиранням займається інший робот, то цей режим можу рекомендувати лише в разі, коли необхідно витерти калюжу. Далі, витягаємо з Braava jet m6 контейнер і готовимо коктейль з водопровідної води і засоби для миття, що йде в комплекті. Останнє дає отдушку і допомагає розчиняти бруд. В принципі, його можна поміняти і звичайним засобом для миття підлог. Закриваємо отвір пробкою з прокладкою і встановлюємо контейнер на місце. Тепер все готово – пора запускати прибирання. У перший раз, поки роботи лише звикають до квартири, рекомендується запускати їх в присутності господаря, щоб допомогти роботам форсувати, при необхідності, особливо важкі перешкоди.
Roomba s9 + забирається першим. Пилосос намагається спочатку повністю очистити одну кімнату, перш ніж приступити до наступної, але іноді, ніби щось згадавши, їде в протилежний кут квартири, а закінчивши там, повертається в першу кімнату. У перший раз, на квартиру з відритої площею 25 кв м, Roomba витратив трохи більше години часу, а після побудови карт, на цю ж саму роботу йому стало вимагатися близько 40 хв. Якщо ви щасливий володар 5-кімнатної квартири (або котеджу), то роботу може не вистачити однієї зарядки (приблизно 2 години роботи), тоді він повернеться на базу, підзарядиться і продовжить роботу з того місця, де закінчив.
Якщо вірити виробникові, то потужність всмоктування збільшилася в 40 разів, у порівнянні з попередньою моделлю. Можна і не вірити, але забирається робот дуже ретельно: розкиданий на паркет тестовий рис, після збирання мені виявити не вдалося. Звичайно, Roomba не впорається з в’ївся засохлої брудом, але волосся, крихти, пил, дрібне сміття і клаптики паперу з гладкої поверхні він прибирає відмінно, при цьому, демонструючи цілком адекватний рівень шуму (до 50 дБ).
Варто Roomba s9 + заїхати на килим, як включається турбо режим (рівень шуму підвищується до 58 дБ), а сміття всмоктується із самих надр килимка. Після тестового «заїзду» кілька рисинок все ж залишилося, але в цілому результат так само відмінний (бюджетні роботи зазвичай залишають після себе в кращому випадку половину сміття). Найцікавіше, що після того, як робот пройшовся по килимку кілька разів, вміст залишилася в ньому пилу стало значно менше, ніж після очищення звичайним пилососом. Roomba s9 + справляється з килимами, у яких довжина ворсинок не перевищує 25 мм, килимки з більш довгим ворсом класифікуються, як нездоланна перешкода. Єдина проблема в тому, що якщо килимок невеликий, то він починає їздити разом з роботом, і після прибирання може виявитися навіть в іншій кімнаті. Всі перешкоди пилосос акуратно об’їжджають, сповільняться в безпосередній близькості, і лише злегка торкаючись їх бампером.
Закінчивши прибирання, наш бот повертається на базу, після чого відбувається автоматична відкачка з нього сміття. Процес займає близько 10 с і володіє високою гучністю (до 65 дБ). Обслуговування робот практично не вимагає: буде достатньо раз на місяць протерти корпус, промити сміттєзбірник і витрусити пил з фільтра. Приблизно раз на рік слід міняти бічну щітку і HEPA-фільтр, а кожні 2 роки замінювати турбощітку.
Закінчивши роботу, Roomba s9 + передає естафету Braava jet m6. У режимі сухого прибирання, робот їздить по квартирі, але не всмоктуючи сміття, а збираючи його у себе перед «носом», а ось при вологій поводиться вже цікавіше: розпорошує перед собою трохи води, потім проїжджає вперед, зупиняється, здає назад, приблизно на 2/3 відстані, знову розпорошує воду і так далі. Доїжджаючи до перешкоди, він знову шукає собі вільний пряма ділянка і повторює процедуру.
|
|