Навіщо потрібні амінокислоти
Існує чимало видів спортивного харчування, це гейнери, різні типи протеїнів, креатин , енергетики, і, звичайно ж, амінокислоти. Кожна спортивна добавка по-своєму гарна, і їх прийом переслідує отримання конкретних результатів, в фітнесі . Ця стаття, буде першою в серії статей, про спортивні добавки. Присвячена вона буде такого питання, як: навіщо потрібні амінокислоти , і що це власне таке?
Якщо вас цікавить, чи шкідливо додавати в свій раціон амінокислоти, відразу відповім, що немає. Звичайно, якщо брати їх сверхнеобходімого кількості, то проблем не уникнути, можуть виникнути неполадки в печінці та нирках. Але, якщо зловживати чим завгодно, виникають проблеми зі здоров’ям, навіть водою можна отруїтися.
В межах норми, аміни тільки корисні, і допомагають організму, залишатися молодим і здоровим. Якщо давати визначення, то амінокислоти – це структурна одиниця протеїнів (білка), тобто білки складаються з набору амінокислот. Таким чином, якщо врахувати, що наші м’язи це білок, то можна сміливо стверджувати, без амінів неможливо нормальне функціонування тіла, не кажучи вже, про його вдосконаленні.
Розділяють амінокислоти на дві групи: замінні і незамінні. Замінні амінокислоти синтезуються в печінці людини, розщеплюючи білок на структурні складові. Незамінні аміни, надходять в організм тільки з їжею або за допомогою прийому спортивних добавок.
Всього різних амінокислот налічується близько трьох сотень, але всі вони, нам нецікаві. Розглянемо лише ті, які допомагають при заняттях з обтяженнями, і у відновленні після навантажень. Таких є, як мінімум 8 штук:
- Аланин
- Аспарагин
- Тирозин
- Лізин
- Цистеин
- Метіонін
- Валін
- L-карнітин
Поговоримо про кожного з них по порядку. Отже, амінокислота аланін – це найпоширеніший амін, що міститься практично в будь-якій їжі, в якій є білок , як рослинного, так і тваринного походження, тому що аланин – це його основа. Аланин організм отримує самостійно, шляхом синтезу білка.
Аспарагин – бере участь в процесі побудови м’язової тканини. Без достатньої кількості цього аміну, якісно нарощувати масу вийде, якою б гарною була ваша програма тренувань . Синтезується організмом самостійно, міститься в курячому м’ясі, в молочних продуктах, яйцях і рибі.
Тирозин – допомагає придушувати втому і в цілому збільшує працездатність організму, при достатньому рівні тирозину в організмі, ймовірність депресивного стану, зводиться до мінімуму. По суті, є незамінною, оскільки не синтезується в організмі людини, але при метаболічних процесах, може бути отримана при розщепленні іншого аміну – фенілаланіну, який надходить при вживанні білкової їжі.
Лізин -Бере участь в зміцненні імунної системи і відновлення, що дуже важливо, коли спортсмен тренується на межі можливостей. Захворіти при заняттях фітнесом , означає, надовго вибитися з тренувального процесу, і здорово «відкотити» свій прогрес. Лізин є незамінним аміном, міститься в червоному м’ясі, баранині, свинині, а також в курячих яйцях.
Цистеин -один із найбільш потужних антиоксидантів, знешкоджує деякі токсичні речовини, робить травлення більш ефективним, сприяє спалюванню жиру. Є замінної амінокислотою, яка так само міститься в більшій кількості в свинині, курятині та м’ясі лосося.
Метіонін і Валін- навіщо потрібні амінокислоти метіонін і валін? Обидві амінокислоти, підвищують здатність організму до відновлення, що благотворно позначається на результатах, при інтенсивних навантаженнях в залі. Метіонін – це незамінна амінокислота, найбільш високе його зміст спостерігається в казеїнових білках. З продуктів великим вмістом метіоніну, можуть похвалитися яйця, і насіння кунжуту.
Валін ж, є замінним аміном, і крім поліпшення функцій відновлення, дає м’язам, велика кількість енергії, підвищує координацію, і притуплює больові відчуття. Те, що треба, при заняттях бодібілдінгом.
L -карнітін- або як його ще називаю левокарнітіна, виробляється організмом самостійно і має багато корисних властивостей. Володіє анаболічним ефектом, запускає процеси жиро спалювання, допомагає людині, більше їсти, завдяки підвищенню апетиту. Також збільшує здатність до регенерації. Звичайно, не на рівні «Росомахи» з X-Man, але при загоєнні травм, буде вельми корисною.
Це були вісім амінокислот, без яких продуктивне заняття фітнесом неможливо. Як зробити так, щоб їх в організмі завжди було досить? Є два найбільш дієвих способу. Перший – збалансоване харчування, другий спосіб, приймати амінокислоти в якості добавок до раціону. Також, якщо потрібно, можна два цих способу поєднувати.
Який із способів доставки амінокислот в організм вибрати, це вже особиста справа кожного, але те, що доставляти їх потрібно, не викликає ніяких сумнівів.