У 1960 році середня тривалість сну становила 8 годин, зараз – 6,5 годин. Деякі і зовсім відзначають, що на відпочинок витрачають менше 6 годин. Така тенденція згубно впливає не тільки на здоров’я, адже організм не встигає відновлюватися, а розум відпочивати. Недолік сну – головних ворог продуктивних тренувань і красивої фігури!
Як недосип впливає на якість тіла?
Люди, які регулярно НЕ досипають, мають неконтрольоване емоційний бажання споживати їжу, навіть якщо організму вона не потрібна. У них порушена адекватність сприйняття голоду і апетиту. Якщо в першому випадку їжа необхідна для нормальної життєдіяльності, то в другому – просто хочеться чогось пожувати.
У 2004 році був проведений експеримент за участю 12 людей, у яких вага знаходився в межах норми. Їм потрібно було обмежити сон до 4-4,5 годин, але при цьому контролювати харчування і продовжувати тренування. Вчені виявили при такому режимі стрімке падіння лептину, який відповідає за відчуття ситості, і підвищення концентрації греліну, який змушує відчувати почуття голоду. В результаті контролювати апетит ставало все складніше. Відповідно, нестача сну змушує людей перевищувати калорійність раціону.
Постійний недосип призводить не тільки до переїдання, але і погіршення якості споживаних продуктів. Чи не виспалися люди відчувають тягу до їжі з високим вмістом простих вуглеводів. Відповідно в раціоні з’являються солодкі перекушування і вуглеводна їжа вечорами. Зайві калорії організм запасає у вигляді жиру, оскільки ближче до ночі метаболізм сповільнюється і зменшується активність. Відповідно енергія, отримана за вечерею, не встигає витрачатися.
Зв’язок між тривалістю сну і кількістю жиру в організмі: експериментальне підтвердження
У 2010 році вчені провели експеримент, в якому взяли участь 10 чоловіків і жінок із зайвою вагою. Його мета полягала у виявленні залежності між кількістю сну і відсотком жиру в організмі.
Частина групи спала по 5,5 годин, а інша – по 8,5 годин. У раціон харчування був доданий 10-відсотковий дефіцит. По завершенню двотижневого експерименту всі учасники схудли приблизно однаково (за кількістю кілограм), оскільки дієта перебувала під контролем. Але при детальному аналізі виявилося, що група випробовуваних з постійним недосипом позбулася меншої кількості жирової маси, але при цьому втратила багато сухої маси. У контрольній групі ситуація виявилася прямо протилежною.
Оптимальна тривалість сну для гарного самопочуття і красивої фігури
Вчені прийшли до висновку, що достатня тривалість сну становить 7-9 годин щоночі. Багато респондентів, які брали участь в дослідженнях, повідомили, що для гарного самопочуття їм досить 7,5 годин. Таким чином, якщо результат від тренувань перестав вас задовольняти, а якість тіла стало погіршуватися, то збільште кількість часу, проведена в ліжку – нехай сон працює на дієту і здоров’я, а не проти них.