Давно хотілося зібрати собі нормальний блок живлення для експериментів та все руки не доходили, але нарешті, то надумав і зробив перший крок купив плату DC-DC яка і буде в основі майбутнього блоку.
Плата від відомого виробника RuinDeng у нього в магазині доступний великий вибір DC-DC перетворювачів на різний смак і гаманець, я для себе вибрав підвищує перетворювач DPH5005 .
Головна фішка плати в тому, що плата може видавати на виході напруга більше ніж на вході, головне, що б струм був з запасом. Такий варіант коштує трохи дорожче, ніж просто понижуючий перетворювач, але для мене він оптимальний, так як в наявності вже є трансформатор на 36В і 8А який, і планую використовувати разом c перетворювачем.
Технічні характеристики:
Вхідна напруга: 6-60В
Вихідна напруга: 0-50В
Вихідний струм: 0-5А [19459008 ]
Точність установки напруга: 0.01В
Точність установки струму: 0,001А
Точність установки напруги: ± 0.5% + 1 в останньому знаку.
Точність установки струму: ± 0.5% + 2 в останньому знаку.
Можливість управління: USB / Bluetooth
Пульсація на виході: не більше 100 мВ
Плата приїхала в мені в красивій щільної упаковці з пластику.
З боків коробки нанесена інформація про виробника і таблиця з характеристиками всіх перетворювачів цього модельного ряду.
[19459023 ]
Усередині коробки лежала сама плата перетворювача, блок управління, пара шлейфів для з’єднання блоку управління і основний плати, інструкція і дві плати віддаленого з’єднання для USB і Bluetooth. Модулі сполучення виступають в ролі додаткових компонентів і не обов’язкові для експлуатації перетворювача, так що продавець пропонує вибрати купувати їх чи ні.
Розмір основної плати, довжина 9 см.
Ширина 7 см. Висота з урахуванням пластикових ніжок 4,5 см. Розмір модуля управління, ширина 7 , 1 см. Ширина 4 см, глибина 3.8 см.
Тепер розглянемо плату більш докладно.
Центральне місце на платі займають дві дросельні котушки та батарея конденсаторів на 470 мкФ і 330 мкФ, всі конденсатори розраховані на напругу 63 вольта з урахуванням максимально допустимого вхідного напруги в 60 вольт це практично впритул. Плата зібрана на мікроконтролері STM32F100C8. Позаду батареї конденсаторів на платі встановлений радіатор, на якому розміщені дві діодні зборки MBRF20100CT зі зворотного боку радіатора є кулер. За моїми спостереженнями кулер включається тільки після того як вихідний струм плати перевищує 1.5 ампера. Кулер досить тихий, так що практично не заважає при використанні перетворювача.
З боків плату встановлено два чотирьох контактних роз’єми входу і виходу з плати. Коннектори роз’ємні, що полегшить складання блоку живлення. Виробник подбав про те, що б продублювати лінії + і – на вході і виході з плати і, на мій погляд, це правильно особливо з урахуванням максимальних струмів, на які вона розрахована.
В цілому основна плата зібрана дуже якісно, всі елементи рівно припаяні, флюс відмитий, відчувається, що збирали на совість.
Головний модуль управління.
Все управління перетворювачем перебувати на основній платі, суду просто винесено екран три кнопки і енкодер. З основною платою модуль з’єднується двома шлейфами з комплекту.
В комплекті до перетворювача я замовив і два модуль управління, один працює з додатком на смартфоні або планшеті через Bluetooth, другий з додатком на комп’ютері через usb. Bluetooth адаптер зібраний на чіпі BK3231 , usb адаптер використовує чіп CH340G . Варто відзначити два неприємних моменти. Перший пов’язаний з тим, що перетворювач не пристосований до одночасного підключення двох модулів, так що доведеться або городити якийсь перемикач шлейфу, або використовувати тільки що то одне. Забігаючи вперед скажу, що при використанні мене чекала ще одна неприємність. Справа в тому, що у мене в комп’ютері є Bluetooth адаптер і коли я зрозумів що підключити відразу два модуля не вийде, вирішив зупинитися на Bluetooth і використовувати його і з телефону і з комп’ютера, на жаль, як я не намагався комп’ютер не зміг підключиться до Bluetooth . В майбутньому буду пробувати ще, коли знайду інший Bluetooth свисток для комп’ютера.
Експлуатація.
Збірка перетворювача полягає в підключенні шлейфів від голови до плати і підключенні одного з модулів віддаленого управління. Як і писав вище підключити два модулі одночасно неможливо, так що доведеться вибирати. Після включення на пару секунд на екран виводиться логотип виробника, назву моделі і версія прошивки. Після цього перетворювач перемикається на головний екран. В процесі роботи на екрані відображається.
Встановлене вихідна напруга.
Встановлений вихідний струм.
Напруга на виході.
Струм на виході.
Потужність на виході.
Вхідна напруга.
Блокування кнопок управління.
Стан Ок або Захист
Режим обмеження: по напрузі CV, по току СС
Стан виходу вмикання / вимикання
[ 19459064]
З боків екрану на головному модулі розташувалися 4 кнопки і ручка енкодера. Кнопка On / Off включає і вимикає вихід перетворювача. Кнопка V / стрілка вгору служить для установки вихідної напруги, переміщення по меню, тривале її натискання дозволяє завантажити значення струму і напруги з комірки пам’яті №1. Кнопка А / стрілка вниз служить для установки вихідного струму, переміщення по меню, тривале її натискання дозволяє завантажити значення струму і напруги з комірки пам’яті №2. Кнопка Set дозволяє увійти в меню настройки перетворювача. Обертання енкодера дозволяє вводити значення обраних параметрів.
Як я написав вище натисканням кнопки Set можна зайти в меню настройки перетворювача.
Тут можна встановити наступні параметри:
U-set – Напруга на виході, встановлене при включенні перетворювача.
I-set – Струм на виході, при включенні перетворювача.
S-ovp – Вихідна напруга, при якому вихід буде відключений автоматично.
S-ocp – Струм на виході, при якому вихід буде відключений.
S-opp – Потужність на виході, при якій вихід буде відключений.
B-led – Яскравість підсвічування дисплея.
M-pre – Осередок, в яку записати поточні настройки.
S-int – Визначає, чи буде вихід включений або виключений при включенні перетворювача.
Для установки необхідного вихідного напруги потрібно натиснути жовту кнопку з зображенням букви V і стрілки вгору, після чого обертанням енкодера можна встановлювати значення вихідної напруги (1), за замовчуванням енкодер змінює значення меншого розряду, але натисканням на енкодер можна по порядку переключаться між розрядами.
Установка струму здійснюється також як і установка напруги, але спочатку потрібно натиснути жовту кнопку з буквою А і стрілкою вниз. В цілому все досить зрозуміло і логічно.
Через віддалений інтерфейс управління практично аналогічно.
Ось так виглядає екран мобільного додатка.
В цілому програма повторює всі ті настройки і дані що доступні через дисплей самого перетворювача, і додатково відображає наочний графік зміни струму і напруги на виході.
А ось так виглядає додаток для комп’ютера.
Варто відзначити, що при підключення через USB кабель або Bluetooth автоматично блокується управління перетворювачем через клавіші, і зняти це блокування можна тільки в самому додатку.
Трохи тестів.
В якості вхідного напруги у мене виступає трансформатор на 24 вольта після нього варто діодний міст і конденсатор на 6000 мкФ, подивимося, що може перетворювач.
Лампа розжарювання на 12 вольт, 30 ват. Струм на виході 1А напруга 1.33 вольта нитка розжарення ледь, ледь червона.
Та ж лампа але струм 2А, нитка розжарення вже цілком добре світить.
Ну і максимум для цієї лампочки, 9.17 вольта, 2.7 ампера, вже боляче дивитися на лампу.
Тепер подивимося пульсацію, виробник обіцяв не більше 100 мВ, вихідний струм 2 ампера, напруга 10В, вхід осцилографа закритий, пульсація на виході перетворювача 40 мВ.
В цілому дуже навіть не погано особливо з урахуванням того що на вході у мене немає ніяких фільтрів крім одного єдиного конденсатора. В принципі в інструкції написано, що при використанні на високій напрузі і струмі потрібно додати блок конденсаторів на вхід, і LC фільтр на вихід, що я і збираюся в майбутньому зробити.
Ну і кілька тестів на точність установки і відображення струму і напруги, потрібно ж знати наскільки можна довіряти тому, що відображається на індикаторі. У цей раз в якості джерела варто умпульснік 24 вольта 5 ампер, навантаження лампа розжарювання 12 вольт 30 ватів.
[19459084 ]
[ 19459018]
Точність відображення струму і напруги перебувати в межах, які і вказав виробник і це радує.
Ну і звичайно я не міг не спробувати блок в режимі повішення напруги тут вже лампочкою на 12 вольт не обійтися, так, що лампа буде на 125 вольт, на вході все той же імпульснік 24 вольта 5 Ампер. Вихід з перетворювача 50 вольт, 60 мА висновок, напруга перетворювач підняв, хоча при такому струмі тест не особливо точні, на жаль, це максимум що може взяти ця лампочка при такій напрузі.
Спробую навантажити вихід резистором, може, вдасться отримати струм вище. Вихід 28,6 Вольта ток 3,1 Ампера все ще замало, але це межа мого вхідного блоку при спробі підвищити струм ще він просто йде в захист, та й резистор обвуглюватися починає.
Невеликий висновок: П лата мене порадувала. Досить стабільну напругу і струм на виході, можливість управління через комп’ютер або смартфон (не знаю ще, навіщо, але добре, що є), пульсація на виході в межах заявленої і відповідна під мої потреби. Можливість працювати в режимі повишайкі, що дає мені використовувати вже має трансформатор, а не купувати новий. Останнє тим більш актуально, якщо подивитися на ціну трансформатора на 40-50 вольт з струмом 5-6 ампер. Однозначно я задоволений платою і думаю, з неї вийде хороший лабораторний блок живлення.