Кортизол – це гормон, поява якого в організмі обумовлено стресових оксидативним станом. Його виділення відбувається як відповідна реакція. Людині, який активно займається спортом, має високу рухливість, важливо контролювати показники даного гормону.
Суть його впливу на організм полягає в посиленні катаболічних процесів при піднятті рівня кортизолу. Це несприятливо впливає на спортивні успіхи. Дана стаття допоможе відповісти на безліч питань, пов’язаних з даними гормоном.
Значення кортизолу

В організмі відбувається безліч обмінних процесів, які сприяють його нормальному функціонуванню. Одними з основних є:
- катаболические. Процес розпаду;
- анаболічні. Процес зростання.
При стресових ситуаціях кортизол виробляється з посиленою швидкістю. Саме тому в даній ситуації домінантними є катаболические процеси. Це призводить до того, що організмом починають споживатися корисні елементи з клітин м’язових волокон. Підсумок є знижений тонус, зменшення обсягу м’язів. Це причини, за якими спортсмени так негативно ставляться до даного гормону.
Кортизол виробляється в надниркових залозах. Коли організм отримує будь-якої стрес, гіпофізом приймається сигнал до вироблення адренокортикотропного гормону. Він потрапляє в наднирники і перетворюється у «ворога» спортсменів, в кортизол. Сприяє його посиленого вироблення холестерин.
Дія кортизолу охоплює майже всі структури людського організму. З його допомогою підшкірний жир, м’язи, тканини органів переробляються в глюкозу. Амінокислота, яка утворюється внаслідок, перетворюється в глюкозу. Через її підвищеного вмісту в крові, утворюється зайвий жир.
Посилити даний ефект можуть такі чинники:
- хронічне недосипання;
- проблеми зі здоров’ям;
- нераціональне харчування;
- надмірні фізичні навантаження;
- стреси.
Коли кортизол підвищений, імунна система знижує свої захисні функції. Лімфоцити зменшуються в кількості, тому організм стає більш вразливим до інфекцій і вірусів. Також змінюється і мінеральний баланс, що негативно позначається на загальному стані організму.
Звичайно, коли підвищений кортизол, симптоми не можуть порадувати. Але це не означає, що даний гормон приносить абсолютний шкоду. Коли його рівень в нормі, він виконує масу позитивних для організму функцій.
Вплив кортизолу сприяє збільшенню рівня глюкози. Цей факт здасться вельми до речі, коли, виконуючи аеробні вправи, не вистачає сил. З його допомогою рівень глікогену знижується і навантаження на м’язи не так відчутна.
Гормон регулює і приводить в норму натрій і калій. За участю кортизону здійснюються протизапальні реакції, підтримується в нормі кровоносна система, так як стінки судин проходять регулярне тренування.
Показники кортизолу
Щоб знати рівень гормону, необхідно здати аналізи. Цю процедуру можна здійснити в будь-якій лабораторії. Але варто врахувати, що час здачі відіб’ється на показниках.
Гормон кортизол норма у чоловіків:
- до обіду 138-635 нмoль / л;
- після обіду 83-441 нмoль / л.
Кортизол у жінок в нормі становить:
- до обіду 140-650 нмoль / л;
- після обіду 75-330 нмoль / л.
Різний рівень обумовлений особливостями в роботі організму в різний час доби. У денні години метаболізм прискорений, м’язи наповнені енергією. Адже вдень людина робить безліч активних дій.
Здавши аналіз, можна проаналізувати роботу своєї ендокринної системи. Якщо результат відповідає нормі, значить зі стресовими ситуаціями вам впорається буде набагато легше. Коли показники високі, потрібно шукати причину таких змін.
Причини і симптоми підвищення рівня кортизолу

Людині, який активно займається спортом, може спостерігати підвищення стресового гормону через недостатню кількість ресурсних елементів, які відновлюють організм.
Необхідно давати відпочинок своєму організму, час на відновлення. Мова не йде про предсоревновательних тренуваннях, коли необхідно викладатися на 100%. Але кожен день проводити жорстокі тренування не розумно. Високий рівень стресового гормону може порозуміються прийомом гормонів і препаратів, що надають противірусну дію.
Щоденні стреси, недосипання і нераціональне харчування виснажують нервову систему. Тому зростання кортизолу буде зростати.
До інших причин підвищення кортизолу відносяться:
- депресії;
- хвороби печінки;
- застосування наркозу;
- ГРВІ.
До симптомів підвищеного рівня стресового гормону відносяться:
- зменшення маси м’язових волокон;
- збільшення кількості жирових клітин;
- апатія до сексу;
- проблеми зі сном;
- порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
- перепади настрою.
Найчастіше підвищений рівень кортизолу відзначають у жінок. Вагітність, лактація і менструація періоди, які сприяють підвищенню. Але якщо причина збільшення показників не відома, варто звернути увагу на своє меню і фізичну активність.
Ознаки зниженого рівня кортизолу
Коли здавши аналізи, отримуєте результати, в яких кортизол має низькі показники, це говорить про:
- хвороби гіпофіза;
- хвороби травного тракту, пов’язані з інфекцією.
Коли рівень кортизолу нижче норми, це не так небезпечно, як її перевищення. Може спостерігатися втрата ваги, апатія до їжі, гіпотонія.
Способи нормалізації рівня кортизолу

Для того щоб говорити про рівень кортизолу, потрібно здати не один аналіз. А кілька в різний час і в різні дні. Аналіз динаміки допоможе дізнатися реальну картину показників стресового гормону. Якщо норма перевищена, необхідно подбати про те, як знизити рівень кортизолу.
Як знизити кортизол у жінок і у чоловіків:
- Звернути увагу на харчування. Вживати достатню кількість рідини, розділяти прийоми на невеликі дози. Харчування має бути дробовим. Виключити або зменшити кількість солодощів, кави, алкоголю. Приймати вітаміни, мінерали декількома курсами протягом року. Це допоможе посилити опорні функції організму і його витривалість.
- Врегулювати режим сну. Сон – це вірний спосіб відновити втрачені організмом сили. Також він грає важливу роль в нормалізації гормональної системи. Тому важливо спати не менше 7-8 годин вночі. Відпочинок допоможе відновитися і посприяє зростанню м’язових волокон.
- Виробляти більш дбайливі тренування. Не працюйте на знос. Тренування повинна відповідати фізичній підготовці. Не можна тренуватися щодня. Необхідно робити перерви, даючи організму час на перепочинок. Розумно виконувати 4 тренування в тиждень.
- Берегти себе від стресів. Не потрібно напружувати нервову систему. Якщо у вас не виходить самостійно тримати під контролем свої емоції, можна скористатися седативними препаратами.
- Використовувати спортивні харчові добавки. Амінокислоти допоможуть синтезувати білок і пригнічувати процеси руйнування. Прийом в ранкові та тренувальні годинник.
Дані поради слід виконувати комплексно, що не ігноруючи жоден із зазначених пунктів. Тоді ваші гормони будуть знаходитися в межах норми, а спортивні досягнення радувати.