Вітаю! Мене звати Кирилл. За свою кар’єру мені вдалося попрацювати в кількох IT-компаніях, «знайти себе» в навколокомп’ютерні журналах, потім «втратити» і знову непогано влаштуватися в IT-секторі. Я дуже люблю гаджети, стежу за ринком мобільної техніки та аксесуарів. За час роботи в пресі я зрозумів, що люблю висловлювати свої думки в тексті і не можу без цього жити. Ну, душа просить. Дослідивши всі платформи для самовираження, відкрив для себе блоги iXBT – тут і ком’юніті живе, і тематика моя, і взагалі приємно. Почну з теми, якій присвятив кілька останніх днів. У якийсь момент мені стало цікаво, куди йдуть з переповненого російського ринку великі компанії. Про Philips, яка сплавила китайцям виробництво телевізорів і смартфонів, а сама заробляє на медичних технологіях і освітлювальних приладах, відомо, сподіваюся, всім. А чим зараз займається Toshiba? Планшети з російських магазинів зникли, та й ноутбуків стало поменше. І тільки кондиціонери і зовнішні жорсткі диски відчувають себе прекрасно. Або не тільки? Пару раз зіткнувшись в новинах з повідомленнями про якісь нові проекти японців, я вирішив глибше копнути і виявив цікавий факт: виявляється, Toshiba вклалася в російську промисловість, ставши співвласником ТОВ «Силові машини – Тошиба. Високовольтні трансформатори ». Ця компанія виготовляє енергетичне обладнання для великих російських підприємств.
Відмінне імпортозаміщення виходить: чим купувати в Японії трансформатор, краще разом з тими ж японцями спроектувати і провести його в Санкт-Петербурзі. Але більше мене здивували розробки Тошиба в сфері так званого «розумного городу»: компанія удосконалила систему гідропонних технологій для вирощування зелених салатів без грунту, прямо у воді.
Тобто, в будь-якій точці світу можна побудувати завод, цілий рік виробляє свіжі салати. Фахівці створюють на заводі «чисті приміщення» де контролюється температура, склад повітря, кількість хімічних речовин і навіть пилу. Всі необхідні поживні речовини додаються в очищену воду, а необхідну дозу ультрафіолету рослини отримують від спеціальних ламп.
В результаті такої салат не обробляється хімікатами (звичайно, якщо це не передбачено техпроцесом), в ньому немає паразитів і сторонніх мікроорганізмів. Строгість технології на заводі абсолютна: перш ніж зайти в «чисту кімнату», співробітники проходять серйозні знезаражувальні процедури.
У компанії підкреслюють, що готові допомогти нам інтегрувати цю технологію на місцях. Звучить, як фантастика, але для нашого суворого клімату рішення дуже актуальне. Якщо в районах з несприятливим кліматом (а у нас їх – більшість) побудувати кілька таких фабрик, можна вирішити проблему з мізерним урожаєм, і високою вартістю імпортної зелені. Не впевнений, що технології японців підійдуть для культивації більш значущих культур – наприклад, злаків або бобових, але, можливо, вийде вирощувати овочі. Компанія також розвиває концепцію Human Smart Community, яка має на увазі постійну розробку нових способів отримання енергії і розумного споживання природних ресурсів. Разом з Honda компанія Тошиба розробила зарядні станції для електромобілів, що використовують енергію від сонячних батарей. Також компанія серйозно вкладається в системи очищення води і генератори озону, фітнес-браслети і навіть роботів (і не заради забави, а для соціальних потреб – наприклад, догляду за людьми похилого віку). Виходить, зі скороченням асортименту електронної продукції на полицях магазинів зростають значимість і масштаби інших проектів, у всякому разі, в російській «всесвіту». Що ж, подивимося, яких успіхів досягне компанія на цьому ринку.