Три типу статури
Перед тим як піти в зал, багато молодих хлопців не замислюються про те, що потрібно провести деяку підготовку, наприклад, визначити ступінь своєї тренованості, психологічної готовності до тренувань, а також тип своєї статури. Існує три типи статури , від того до якого типу ви ставитеся, залежить, характер ваших тренувань і не тільки.
Варто сказати, що еталонних типів статури в природі дуже мало, частіше за все, статура людини являє собою якийсь гібрид з двох типів конституції тіла. Тому читаючи описи характеристик того чи іншого типу не варто сприймати це за чисту монету, і істину в останній інстанції по відношенню до вас, тим більше що тип статури ще потрібно визначити.
Отже, в науковій фізіології, прийнято розділяти типи статури людини на три основних види:
- Мезоморф
- Ендоморф
- Ектоморф
Почнемо, мабуть, з самого «страдницького» типу статури – ектоморф. Ектоморфов в народі кличуть дріщ, за їх худорляве тіло з маленькою м’язовою масою і труднощами в її збільшенні.
Якщо бути більш політ коректним, то ектоморфи, це люди з довгими кінцівками, короткими і худими м’язами. Кістки у людей з такою статурою тонкі і легкі. Жирового прошарку практично немає. Жиру немає, через швидкого обміну речовин. Енергія витрачається швидко, і дуже погано накопичується.
Тренуватися єктоморфам, м’яко кажучи, важко. Перш за все, через довгих рук і ніг в парі з короткими м’язами. А так як фізику ніхто не відміняв, з цього виходить, що базові вправи, які є основними для набору м’язової маси, щодо ектоморфа, мають меншою ефективністю.
Але не так все погано! Може ектоморфу і важко нарощувати м’язи, але це все-таки можливо, за певних зусиль і бажанні. Плюсом ектоморфний типу статури, є малий відсоток підшкірного жиру, рівень якого можна тримати, навіть не вдаючись до спеціальних дієт.
Ще один плюс худорлявої типу статури, це як не дивно один з мінусів, а саме тонкі кістки. Якщо хлопець ектоморф наростить м’язову масу, на тонких кістках вона буде виглядати більш привабливо і красиво ніж на масивному скелеті. Яскравим прикладом володаря такого тіла можна назвати Мр. Олімпія 2008 року Декстора Джексона.
Ендоморфний тип чоловічої статури
Тип ендоморфного статури характеризується, масивним кістковим скелетом, відносно короткими кінцівками, і високим вмістом жиру в організмі. Розглядаючи три типи статури, власники ендоморфного будови тіла, це кремезні чоловіки з повільним обмінному речовин.
З цього і слід схильність до накопичення жирової тканини. У порівнянні з ектоморфом, ендоморф володіє хорошим потенціалом для нарощування м’язової маси, але все ж дається це нелегко, головним чином через жиру, від якого потрібно позбутися, перед тим як приступити до накачування м’язів.
Навіщо позбавлятися? З двох причин:
- Зайва вага заважає підібрати оптимальну навантаження для тренувань, і невиправдано збільшує навантаження на серце. А це вже зовсім не жарти, якщо людина ніколи не тренувався і має зайву вагу, навантажувати серце, небезпечно для життя.
- Жирова тканина зменшує вироблення тестостерону, шляхом ароматизації тестостерону в естроген. Таким чином, без достатньої кількості вільного тестостерону, побудова якісних м’язів неможливо.
І забудьте міф, що, мовляв, можна перегнати жир в м’язи, це не можливо, з тієї ж причини як не можна перетворити свинець у золото – немає філософського каменю.
Через схильність до накопичення ваги, побудувати естетично красиве тіло досить складно. Отримати бажаний рельєф, можливо тільки дотримуючись жорсткої дієти, урізуючи вуглеводи, часом до неймовірно малих значень 100 і менше грамів на добу. Про те, що жир доведеться практично прибрати з раціону, я взагалі мовчу.
Як стало зрозуміло з вищесказаного, жир це головний недолік ендоморфа, але не все так однозначно. Наприклад, з ендоморфов виходять чудові силовики (пауерліфтери). У бодібілднге яскравим прикладом ендоморфного статури є Джей Катлер, триразовий Мр. Олімпія, і просто чудовий і успішна людина.
Тип статури мезоморф
Мезоморфи – природжені атлети, природа їх, так би мовити не образила. Цей тип статури людини, поєднання плюсів ектоморфа і ендоморфа, та ще при цьому плюси посилені. Три типу статури, і мезоморф серед них найбажаніший. Стати чемпіоном, в будь-якому силовому виді спорту, будучи чистим мезоморфом не складає проблем, потрібно тільки захотіти.
Чоловіки з мезоморфним статурою мають розвиненою мускулатурою і низьким відсотком жиру, навіть без занять спортом, просто від природи. Прийшовши в зал, така людина швидко отримує вражаючі результати. Навіть тренуючись неправильно, він з легкістю обжене ектоморфа.
Кістки у мезоморфов середнього розміру, м’язи при цьому довгі та об’ємні, за рахунок цього і низький вміст жиру, мезоморфи володіють великим і красивим тілом з прекрасним рельєфом. Природно, над усім цим потрібно працювати. І навіть мезоморфу потрібно елементарно, тренуватися і харчуватися здоровою їжею, інакше занапастити, то що даровано природою можна дуже швидко.
Є у мезоморфов і мінус, але він швидше психологічний, ніж фізичний. Справа в тому, що люди часто не цінують те, що отримують з легкістю або просто так. Теж стосується і генетично обдарованих людей. Не рідко вони просто не хочуть займатися спортом, так як вже з юнацтва, повністю задоволені своїм тілом.
Ось так і виходить, спочатку задоволені, а в перебігу життя стає інакше, але прагнення що-небудь міняти не виробилося. У цьому плані, ектоморфи перевершують володарів мезоморфного типу статури, і нерідко стають набагато більше.
Найзнаменитіший мезоморф, у якого не було проблем з мотивацією, це неперевершений кумир мільйонів людей – Арнольд Шварценеггер.
Ось такі основні типи чоловічого статури, кожен з них по-своєму гарний і не позбавлений недоліків. Нагадую, що в чистому вигляді ці типи статури зустрічаються вкрай рідко, тому важливо визначити який тип в вас переважає і, відштовхуючись від цього і ступеня своєї тренованості, формувати свою програму тренувань. Про те, як провести визначення типу статури, читайте, клікнувши на посилання.
А я бажаю вам успіху, і пам’ятайте: Головне не обставини, головне – бажання що-небудь змінити, ставити перед собою мету і йти до неї.
Всі матеріали в темі “Спорт”