Пройдіться по будь-якому магазину спортивного харчування та харчових добавок, будьте впевнені – вас шокує різноманітність можливих доступних варіантів. Джерела протеїнового порошку різноманітні: від молочної сироватки до сої та гороху (так, вам не здалося). Але який протеїн вибрати, чи є різниця?
Все добавки випускаються з різними смаками з цікавими назвами, на зразок «Елітний», «Іменинний торт» і «Екстремальний молочний шоколад» (не плутати з «Подвійним шоколадом», звичайно). До того ж, кожен виробник додає до свого продукту безліч неординарних компонентів, приписуючи до складу такі поняття як «гідролізований» і «ізольований». Такі слівця в описі протеїнової добавки серйозно впливають на вартість.
Але чи варто витрачати ваші гроші на добавки, які обіцяють вам прискорене переварювання або активне насичення мускулатури? І як грамотно підібрати протеїн, якщо ви хочете, щоб він відповідав вашим цілям і прагненням? Щоб допомогти вам зорієнтуватися в заплутаному світі харчових добавок, ми виділили кілька основних пунктів і звели їх все в одну цінну статтю. Нехай вона стане вашим гідом по самим основним типам порошкових протеїнів.
Протеїнові Порошок і Їх Види
1. Протеїновий порошок з молочної сироватки
Можливо, найпоширеніший і дешевий вибір на ринку. Сироватковий протеїн можна знайти в будь-якому спортивному магазині з продажу добавок і навіть в деяких продуктових магазинах. Маючи вражаючий набір вітамінів і мінералів, це продукт на основі молочної сироватки став ідеальним Послетренировочний продуктом в раціоні професійних спортсменів і просто любителів тренажерного залу. Сироватка хороша для більшості: було доведено, що вона допомагає відновлювати мускулатуру після тренувань, і підвищує м’язову силу і їх розмір, якщо її споживають протягом двох годин після тренування.
Але варто пам’ятати, що підбір протеїну на основі сироватки – це не так просто як може здатися спочатку. Споживачі регулярно стикаються з поняттями “гідролізований”, “ізольований”, і т. Д. За своєю суттю, “гідролізований” означає продукт, виготовлений шляхом розщеплення цільних білків на більш дрібні групи амінокислот (будівельних блоків білків), які також називають пептидами. Цей метод призначений для підвищення швидкості травлення. Інший термін – “ізольований” – відноситься до процесу очищення, коли виробник в спробі позбутися від додаткових складових компонентів сироватки, отримує максимально чисту форму сироваткового білка.
Всі ці процеси чудово звучать, але чи варті вони додаткових $ 15 або більше за контейнер? Зовсім не обов’язково. За словами Брайана Сен-П’єр, спортивного дієтолога і фахівця зі спортивного харчування, спеціалізовані добавки або додаткові способи обробки білкового порошку не грають ніякої ролі в правильно організованій системі спортивного харчування. Будь-яка базова протеїнова сироватка-концентрат від шановного виробника допоможе забезпечити відмінні результати, за умови дотримання якісної дієти.
2. Казеїновий Протеїн
Хоча вона не відлітає з магазинних полиць так швидко як сироватка, добавка з казеїном, насправді, дуже проста в своєму складі. Як і молочна сироватка, білок казеїн відбувається з основного молочного продукту – коров’ячого молока. На відміну від сироваткового білка, проте, казеїн перетравлюється повільніше через складної взаємодії з кислотами шлунка. Це призводить до повільного вивільнення незамінних білків і амінокислот, що робить казеїн кращою добавкою в ситуації, коли повільне вивільнення поживних речовин дійсно вигідно (наприклад, перед сном, адже ви проведете 7-10 годин без їжі).
Це ж перевага робить казеїн куди менш оптимальної харчовою добавкою після тренування (адже після тренування нам необхідно швидке засвоєння поживних речовин). Проте, дослідження показують, що це може бути не так уже й важливо, як ми всі думаємо. У багатьох випадках, сироватка і казеїн можуть бути взаємозамінними, говорить Сен-П’єр. “Чесно кажучи, це рівна заміна. Дослідження, які порівнюють сироватку і казеїн в їх дії після тренування сумнівні”, говорить він. Ви можете запастися обома типами добавок. Хоча будь-які розрахунки варіюються від людини до людини. Експерти в точності харчування рекомендують приймати близько 0,6-0,9 грам на кілограм ваги тіла в залежності від рівня активності (активніші люди повинні приймати більше білка).
3. Протеїновий Порошок на Основі Гороха
В світі м’язів, поту і округлих підтягнутих форм важко уявити собі, що паливо може виходити від всемогутньої … горошини. Цей білок рослинного походження на 100 відсотків складається з жовтого гороху і за деякими своїми показниками підноситься над базовими протеїновими порошками за декількома пунктами. По-перше, горох – це природно очищений від жиру і холестерину продукт (адже він же – рослина). По-друге, білок гороху не є похідним від молочних продуктів, що робить його придатним для тих, хто з раннього дитинства не переносить лактозу. Нарешті, горох зовсім не містить глютену, що допоможе уникнути дискомфорту в шлунку під час прийому харчових добавок.
Так що ж, невже пора кидати звичну нам сироватку і накидатися на горох? Не зовсім. Гороховий білок має свої переваги, особливо для осіб з особливими дієтичними приписами. Але це не означає, що горохова харчова добавка ідеально підходить для всіх. У той час як білок гороху є доступним і містить аналогічні показники білка, що сироватка і казеїн. Правда, було науково підтверджено, що в сироватці з гороху відсутня одна амінокислота (цистин). Якщо у вас є проблеми зі шлунком при вживанні вашої поточної харчової добавки, можливо, має сенс спробувати порошок на основі білка гороху. Ну або можна просто спробувати доповнити ваш графік харчування чимось новим, щоб уникнути нудьги і одноманітних процедур.
4. Соєвий протеїн
Опора в домашньому господарстві багатьох вегетаріанців, соєві боби – це ще одна форма білка рослинного походження, яка все ще містить всі свої незамінні амінокислоти. Соєвий білок також в змозі нести відповідальність за стимулювання росту м’язової маси, нарівні з сироватковим білком. Проте, переваги сої виходять за рамки тренажерного залу. Відповідно до деяких дослідженнями, ізофлавони – органічні сполуки, присутніх в сої – потенційно знижують ризик раку і серцево-судинних захворювань.
Однак, ізофлавони можуть взаємодіяти з такими гормонами, як естроген і, при надмірному споживанні можуть навіть знизити рівень тестостерону. Проте, дослідження показують, що це зовсім не сигнал тривоги для соєвих споживачів. Як говорить Сен-П’єр, “Якщо ви і так харчуєтеся, в основному, соєвими продуктами, то не варто зловживати подібною добавкою. Якщо це просто рідкісний протеїновий шейк на основі сої, то не варто переживати – він ніяк не вплине на ваше фізіологічний стан” . Для тих, хто ще побоюється якихось негативних наслідків, концентрат соєвого білка – завжди непоганий варіант. Завдяки своїй сучасній промисловій обробці, він зберігає меншу кількість потенційно небезпечних ізофлавонів.
5. Протеїновий Порошок з Конопляного Семені
Виготовлений з насіння конопель порошок, насправді – похідне всім відомої “добавки”. Звичайно, конопляний білок містить дуже мало поживних речовин, зате наповнює вас енергією і позитивним настроєм. Насправді, таку добавку можна споживати без будь-яких побічних ефектів. Справа в тому, Що насіння конопель багаті не стільки білком, скільки безліччю інших корисних речовин. З одного боку – це високий вміст омега-3 і омега-6 жирних кислот. Білок конопель також на 100 відсотків рослинного походження, а тому засвоюється набагато швидше.
Білок конопель має і свої мінуси. З одного боку, високий вміст жиру в ньому призводить до підвищення обсягу споживаних калорій, що робить цей протеїновий порошок менш оптимальним вибором, якщо ваша мета – чиста втрата ваги. Варто також відзначити, що вирощування конопель є незаконним у більшості штатів – основна маса продуктів на основі конопель ввозиться з інших країн. Це призводить до зростання цін, роблячи конопляний білок одним з найбільш дорогих варіантів на ринку.
6. Протеїновий Порошок на Основі Коричневого Ріса
Чашка коричневого рису – не найкращий варіант послетренировочной підживлення. А ось протеїновий шейк на його основі – зовсім інша розмова. Цей стовідсотково рослинний білок запросто може конкурувати з класичними молочними білками. Дослідження вже давно довели, що добавки на основі коричневого рису нічим не поступаються за поживністю добавкам на основі молочної сироватки. Рисовий протеїн також не містить глютену, що робить його максимально безпечною і економною добавкою для спортсмена.
Єдиний мінус рисового білка – низький вміст деяких амінокислот – в першу чергу, це лізин. Це означає, що не варто користуватися ТІЛЬКИ добавками на основі коричневого рису. Ідеальним буде приймати такі добавки в парі з добавками на основі тваринного або рослинного білка. Так ви не будете страждати від нестачі амінокислот.
7. Вегетаріанські Харчові Добавки в порошках
Пошуки рослинних харчових добавок ні в якому разі не повинні зводитися лише до одного джерела рослинного протеїну. Живильні суміші на основі декількох компонентів знаходять все більшу популярність. Це конопля, горох, рис, лобода і багато інших рослинні компоненти. В результаті виходить продукт, який не містить глютен, молочний жир і сою. І в той же час за своєю поживністю така суміш не буде поступатися продуктам на основі тваринного білка. Також, вам не доведеться піклуватися про проблеми травлення і нестачі амінокислот.
Багато харчових добавок на основі рослин можуть коштувати помітно дорожче, ніж всі інші. Але вони ідеально підходять для вегетаріанців і тих, хто не може приймати тваринний і молочний білок в силу медичних показників. Подібні добавки, як правило, вписуються в рамки практично будь-якої дієти, дозволяючи якісно «заправлятися» до і після занять в спортзалі.
Вибір протеїнових порошків величезний. В основному, при виборі порошку слід спиратися на дієтичні показники і переваги. Ну і смакові відчуття також важливі! Тому, не намагайтеся придбати порошок оптом – раптом ви взагалі не зможете його приймати. Почніть з невеликих порцій і стежте за своїми відчуттями і своїм шлунком.
Джерело інформації: http://dailyburn.com/life/health/best-protein-powder-whey-casein-vegan/